Ciekawe fakty o Zara

moda paź 08, 2018 Brak komentarzy

Ciężko będzie teraz znaleźć jeszcze jeden taki sklep sieciowy, jak Zara, który szybko i idealnie reaguje na trendy z wybiegów oraz produkuje rzeczy podobne do tych od światowych projektantów. A czy wiecie, że…

1. Pierwszy sklep Zara został otwarty 1975 r. w La Corunia, Galicia, w Hiszpanii.

 

2. Zara, Oysho, Massimo Dutti, Bershka, Pull and Bear, Zara Home, Stradivarius, Uterque oraz Lefties wchodzą w skład jednej olbrzymiej korporacji Inditex.

 

3. 15 maja 1975 r. na jednej z głównych ulic La Corunia, Amancio Ortego (założyciel Inditex) i jego pierwsza żona otworzyli własny sklep Zorba. Nazwa pochodzi od imienia ich ulubionej postaci Anthony’ego Quinna z filmu „Grek Zorba”. Ale przy rejestracji sklepu pojawiły się trudności: nie mogli uzyskać pozwolenia na użycie imienia postaci. Więc było wykorzystane krótkie imię Zara.

 

4. W pierwszym sklepie były zaprezentowane odzieżowe kopie znanych marek. Później projektanci poszli inną drogą i zaczęli uczestniczyć w pokazach projektantów, monitorować najnowsze trendy i wykorzystywać je do opracowywania nowych kolekcji. Dlatego wiele rzeczy Zary bardzo przypominają najnowsze kolekcje Dolce & Gabbana, Prada, Versace, Balmain i innych.

 

5. Część odzieży marki jest produkowana w Hiszpanii, 26% w innych częściach Europy i 24% w Azji, Afryce i innych krajach.

 

6. Dla Zary pracuje ponad 200 projektantów, którzy pracują nad kolekcją męską, kobiecą oraz dziecięcą.

 

7. Łączna powierzchnia głównej hali produkcyjnej w Zarze wynosi 500 tysięcy metrów kwadratowych, na której pracuje 3500 osób. Mówią, że pracownicy poruszają się tam na rowerach.

 

8. Firma produkuje 800 milionów sztuk odzieży rocznie, czyli średnio 11 tysięcy modeli.

 

9. Cały cykl przepływu odzieży i butów Zary od uszycia do pojawienia się w sklepach zajmuje około dwóch tygodni.

 

10. Podstawową filozofią firmy na niskie ceny jest użycie tkaniny, której cena wynosi mniej niż 5 dolarów (ok. 20 zł) za metr.

 

11. „Zara nie potrzebuje reklamy” – jest jeszcze jedno motto marki, które odpowiada na pytanie dlaczego nie znajdujemy reklam wśród zwykłych plakatów reklamowych czy na stronach internetowych. Zara po prostu otwiera swoje sklepy w pobliżu znanych marek.

 

12. Odzież Zary ubiera nawet Kate Middleton.

xo JB

Magda

Dodaj komentarz